Проект BG-RRP-3.008-0138-C01 “Подкрепа за прехода към кръгова икономика“

 

EU

 

На 17.06.2024 г. фирма „БЛОК 2003“ ООД започна изпълнението на BG-RRP-3.008-0138-C01 “Подкрепа за прехода към кръгова икономика“, финансиран по „Програма за икономическа трансформация“ към компонент „Интелигентна индустрия“ на Националния план за възстановяване и устойчивост. Общият размер на допустимите разходи по проекта е 1 486 000.00 лв., като безвъзмездната финансова помощ е в размер на 50% или 743 000.00 лв. 100% от договореното финансиране е от ЕС по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост. Продължителността на проекта е 18 месеца.

Основнатa цел на проекта е преминаване към кръгови модели за повишаване на ресурсната ефективност и ограничаване на емисиите на парникови газове от дейността на БЛОК 2003 ООД. Специфичните цели адресират отделни параметри като: намаляване на количеството образувани отпадъци в процеса лазерно рязане; намаляване използваните суровини за производството на единица продукт; повишаване на използването на рециклируеми суровини в производството ни; намаляване на енергоемкоста на единица продукт и др.

Реализацията на проекта е насочена към удовлетворяване на основната ни потребност да направим по-екологичен и по-ресурсно ефективен процеса на лазерно рязане в предприятието ни, през който преминават 80% от изделията ни.

Проектът обхваща една дейност – Придобиване на нови технологии за въвеждане на кръгови модели в предприятията. Тя ще се реализира чрез придобиването на 1 бр. ДМА – фибро (файбър) лазерна машина.

Технологичните предимства на новата машина ще ни позволят да въведем кръгови модели в направления намаляване образуването на отпадъци и въвеждане на други модели на кръговата икономика. Ще намалим отпадъка, получен при лазерното рязане под формата на: остатъчен листов материал; лошо изрязан листов материал, който се бракува; метален прах на мястото на ряза. Този отпадък ще се намали с 20% на годишна база. Очакваме намаляване на количеството образувани отпадъци при производството на единица продукт с около 20% и спестяване на суровина на единица продукт с най-малко 0,8%. Технологичните възможности на лазера ще позволят пет пъти по-малка енергоемкост за единица продукт от сега действащия СО2 лазер. Използването на файбър лазера ще доведе до повишаване използването на рециклируеми суровини в производството ни и увеличаване на дълготрайността на продуктите ни. С новата файбър машина ще можем да обработваме цветни метали с високо отражение като мед, бронз, месинг и алуминий. Ще увеличим обема на производството на изделия от листов материал с около 20%.